Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Şiş örgüde kafes yapımı

Bazı örgüler vardır, görsel olarak harika görünürler. Bu nasıl örüldü diye sorsanız  ve anlatsalar bu aklınızı çok karıştırabilir. Ben bunu yapamam diye düşünürsünüz. Bu yazı da da öyle bir örgüden bahsedeceğiz. Şiş ile yapılan kafes örgüsü diye adlandırıyoruz. Bu örgü anlatılırken zor kavranmakta yalnız oldukça basit ve zarif bir örgüdür.

Peki, bu örgü nasıl örülür?

Şişimize 20 ilmek atarak örgüye başlayalım. Normalde örgünün ilerlemesi için bir ilmekten ipi geçirerek diğer şişe aktarırız. Ama kafes örgüde işler öyle yürümüyor.
Birinci ilmeği bir şişteyken diğer şişle tutuyoruz ilmek atacakmış gibi yaptığımızda ipi iki (2) kez doluyoruz ve öyle ilmek atıyoruz. Bundan sonraki diğer ilmeklere de ipi üçer kez dolayacağız. Ama sondaki ilmeği de baştaki gibi iki kere dolayarak.
Bu sırayı bu şekilde bitirdik. İkinci sıraya geçtiğimizde de ilk ilmeği normal şekilde alıyoruz. Sonraki  2-3-4 üncü ilmekleri hiçbir şey yapmadan şişten çıkarıyoruz. 5-6-7inci ilmeği de çıkarıp bunları yer değiştirerek çıkardığımız şişe tekrar takıyoruz. Yani şişte ilmek sırasını alt üst ettik. Bu şekilde bu altı ilmeği örüyoruz. Bundan sonraki her 3’er ilmek için aynı ters düz hareketini yaparak birbirinin üstüne gelerek kafes havası veren zarif örgüyü tamamlamış oluyoruz.

Şiş örgüde kafes yapımı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.