Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Motif aparatı boncuklu şal yapımı

Motif aparatının en geniş çapını oluşturan sabit işaretleyicilerin her birine 4 kez olmak üzere ip dolanır, her sabit işaretleyici yan yana bu şekilde iple dolanır, en sonunda ise iç bölgedeki sabit işaretleyicilere de 4 kez dolanır. Aparat ortasından tutulup ip uzunca bir şekilde pay bırakılarak kesilir ve iğneye geçirilip ileri-geri hareketlerle tüm aralar tek tek dolaştırılarak aparattaki motif taslağının sıkılaşması sağlanır. İpin en baştaki ucuyla, iğnedeki ucu arka kısımda birbirine sıkıca bağlanır, motif aparattan çıkarılmalıdır. Tam motiflerden bir tanesi hazır duruma gelmiştir. 136 tane yapılmalıdır.

Yarım motifin yapımı ise biraz daha farklıdır. İp yine sıkılaştırıp tam motifteki işlemler tekrarlanır. 3 dış sabitleyiciye ip doladıktan sonra, 3 tanesi boş bırakılır, yanındaki iç sabitleyicilere geçilir, içten dışa doğru yan yana ilerlenir. Dış sabitleyicilerden sadece 3 tanesi boş bırakılacak şekilde ip dolandıktan sonra iğneyle sıkılaştırılan motif kasnaktan çıkarılır. Bundan 17 tane yapılmalıdır.

Yarım motif üstte tam motif altta olacak şekilde, yarım motiflerden 3, tam motiflerden 1 tane ilmek toplamak suretiyle diğer motifin de yarım motifinden 3 ilmek toplanır, bu 3 motif iğneyle iyice sıkılarak dikilir, alınan taş boncuk tam ortasına gelecek şekilde iyice sıkılaştırarak dikilir.

Motif aparatı boncuklu şal yapımı

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.