Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Evde mozaik kuş banyosu yapımı

Bahçemizde gelen rengarenk kuşların bize alışması için ne yapmam gerektiğini düşündüm. Evde kendi el emeğimle daha önce yaptığım ufak bir kuş banyosuna gittiklerini gördüğümde hemen aklıma mozaikten kuş banyosunu yapmam gerekti. Bugün kendi yaptığım mozaikten kuş banyosunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Sizlere anlatacağım anlatımda biraz karmaşık sanacaksınız ama resimlere baktığınızda çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı
İlk olarak malzemeleri hazırlamaya başlayalım.

  • Kendinize yapacağınız boyutta pişmiş 12 inc toprak tabak
  • Fayans yapıştırıcısı, Cam karo
  • Plastik eldiven, havlu, çini kesici
  • Resimde gördüğünüz gibi karışımlı harç
  • 1 adet pişmiş toprak mühürlenmiş olan

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 2

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra güneşten etkilenmemek için seçmiş olduğumuz pişmiş toprağımızın üst ve altını mühürlenmiş toprak ile yapıyoruz. Daha çabuk kuruması için sprey yada mühürlenmiş toprakta bulunan talimatlara göre yapabilirsiniz.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 3

Daha sonra üst resimde gördüğünüz gibi fincanın içine beyaz bir beyaz parçası koyup fincan yuvarlak bir daire çizmeye başlıyoruz. Çizmiş olduğumuz bez parçasını çıkartıyoruz.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 4

Beyaz bezde çizdiğimiz daire içine cam karo yada kiremitlerle kendi zevkimize göre güzel tasarım yapıyoruz. Biz yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi balık resmini çizdik ve kenarlarını kapalı mavi, açık mavi ve yeşil cam karoları kullandık.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 5

Beyaz bezde çizdiğimiz daire içine cam karo yada kiremitlerle kendi zevkimize göre güzel tasarım yapıyoruz. Biz yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi balık resmini çizdik ve kenarlarını kapalı mavi, açık mavi ve yeşil cam karoları kullandık.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 6

Fayans yapıştırma işlemi  bittikten sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kenarlarını da farklı renklerde kullanarak tasarıma devam ettik.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 7

Karışımlı olaran harcımızı fayansların aralıklarını dolduracak şekilde elimizde sürüyoruz. Dikkat etmemiz gereken bir noktada taşların aynı büyüklükte ve yükseklikte olması gerekir.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 8

Sürdüğümüz karışımlı harcımız kurumadan süngerimizi biraz ıslatarak tabağımızı temizliyoruz.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 9

Özellikle temizleme yaparken ufak bir bez ile taşların tasarımı ortaya çıksın diye temizliyoruz.

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 10Sırasıyla yaptığımız açıklamalı anlatımlı evde mozaik kuş banyosunu 24 saat kurumasını bekledikten sonra içine suyumuzu doldurup kuşların banyosunu yapabileceği bir yere bırakabiliriz. Bir daha ki yazılarımda buluşmak üzere

Evde mozaik kuş banyosu yapımı 11

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.