Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Eski tişörtten saç bandı yapımı

Geri dönüşüm işleri 6 Kasım 2016

Eski tişörtten saç bandı yapımında ihtiyacınız olacak malzemeler sadece ve sadece eski tişörtleriniz ya da jarse kumaş parçaları olacaktır. Eski tişörtünüzü kullanmanız eskileri değerlendirme adına yararlı olacaktır.

Eski tişörtten saç bandı yapımı

Eski tişörtünüzün kumaşını uzun şeritler olacak şekilde kesin. Şeritler kendi baş ölçülerinizin ya da saç bandını yapacağınız kişinin baş ölçülerinin iki katı olmalıdır. Yaklaşık olarak 5 santim kalınlığında olacak saç bandı yapımı için 1 santimlik şeritlerden 5 tane kullanacağız.

Sıradaki adımımız ise bu şeritleri bir uçtan birbirlerine dikmek olacaktır. Sıradaki takımda diktiğiniz beş şeridi tek tek çekerek birbirinden ayırın. Bu işlemi yaptığınızda şeritler kendi kendilerine kıvrılacaktır. Sonrasında ise sağda 2 şerit solda ise 3 şerit olacak biçimde şeritleri ayırmalısınız.

Eski tişörtten saç bandı yapımı 2

İlk olarak soldan bir şerit alıp aldığımız şeridin hemen sağ tarafında kalan şeridin üstüne atıyoruz. Sonra sağda duran 3. şeridi solda daha öncesinde attığımız şeridin üstüne atıyoruz. Sonrasında da 5 şeridin ortasında kalan şeridi alıyoruz ve sağ yana bırakıyoruz. Böylelikle şimdi de sağ tarafta örmeye başlayabiliriz. Artık solda 2 sağ tarafta ise 3 şeridimiz oldu. Başlangıçtaki durumun tam tersi hale geldi.

Eski tişörtten saç bandı yapımı 3

Artık demin yaptığımız işlemi bu defa sola doğru yapıyoruz. Bu şekilde örmeye devam etmelisiniz ve adımlarınızı atarken şeritleri gerginleştirmelisiniz. Örgü bitiminde şeritlerin uçlarını dikiyoruz ve iki ucu silikon ile birleştiriyoruz. Eski tişörtten saç bandı yapımınız bitti.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.