Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Erzurum iğne oyaları

Yazma kullanan hanımlar için iğne oyası vaz geçilmez unsurlardan bir tanesidir. Kullandıkları yazmalarda şıklık yakalamak isteyen kadınlar çeşitli renklerde ve motiflerde iğne oyaları alarak yazmalarının kenarlarına işlemektedirler. İğne oyasının yapımı ise oldukça zahmetlidir. İğne oyası yapan kişiler de oldukça azdır. Eğer örgü ve oya konularına meraklı bir yapınız varsa iğne oyası yapımını öğrenerek ve bu konuda pratik yaparak sizde iğne oyası yapabilir, hatta bu yaptığınız iğne oyalarını satarak bütçenize destek olabilirsiniz.

Neredeyse her ilin farklı iğne oyası modelleri ve motifleri bulunmaktadır. Oldukça beğenilen iğne oyası modelleri arasında Erzurum iğne oyaları da gelmektedir.

Erzurum iğne oyaları pek çok modele ve çeşide sahiptir. Fakat iğne oyasında en çok kullanılan desen 4 yapraklı kardelene benzeyen çiçek modelleridir. Bu model oldukça zarif ve şık bir görünüme sahiptir. Özelikle yazmaların kenarına çok yakışan bu model, iğne oyası yapmayı bilenler tarafından severek kullanılmaktadır. Erzurum da ise en çok kullanılan renk mor ve yeşil’dir.

Erzurum iğne oyaları

Erzurum iğne oyaları 2

Erzurum iğne oyaları 3

Erzurum iğne oyaları 4

Erzurum iğne oyaları 5

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.