Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

El yapımı cüzdan dikimi

Tasarımsal açıdan mükemmel bir cüzdan istemiyorsanız eğer, elinizde ki yarı ince kumaşlarla random (rastgele) bir cüzdan dikmeniz mümkün. Bu yüzden elinizde en az 2 tane kumaş çeşidi olması gerekir. Eğer cüzdanın her bir yüzünün rastgele olmasını istiyorsanız 10’a yakın bir birinden farklı kumaş bulmanız yeterli olacaktır. Dış yüz için biraz kalın kumaşlar gerekse de, iç yüz için aynı gereklilikten bahsedemeyiz.

Cüzdanın temelde bir dikdörtgen prizma olacağını varsayarsak, dış yüzey için toplamda 6 farklı kumaş gerekir. Öncelikle cüzdanın ön ve arka yüzlerini belirlemeli, sonrasında sağ ve sol yüzlerini belirlemelisiniz. En zorlu aşamalardan biri kapak olduğu için onu son aşamaya bırakmanız gerekir, bu yüzden cüzdanın alt yüzünü oluşturmak kalır geriye. Bunu da yaptıktan sonra parçaları bir birine dikebilirsiniz. Dikiş kenalarlarının üzerini kalın alanlarla oluşturmanız gerekir. İsterseniz içten ek bir kumaş dikebilir ve hatta içeriden ufak bir bombe vererek ikili cüzdan dikimi gerçekleştirebilirsiniz. Geriye cüzdanın sadece üst kısmı kalır ki buda açılıp, kapanacağı alandır. Bunun için ön yüze bir düğme ekleyebilirsiniz, çıt çıt yapabilir ve hatta fermuar bile ekleyebilirsiniz. Üst yüz, alt yüzden biraz daha geniş olmalıdır ki düğme, daha doğrusu kapak yeri ön yüze ulaşabilsin. Üst yüzü arka yüze bağladıktan ve kapağı da oluşturduktan sonra cüzdanınız tamamdır.

Rastgele cüzdan dikimi tamamıyla hayalinize bağlı olduğu için nasıl bir şekil alacağı belli değildir, bu yüzden rastgele denir bilhassa. Sizde herhangi bir amaçla, fazlalık kumaşlarınızı kullanarak böyle bir cüzdan tasarlayabilirsiniz.

El yapımı cüzdan dikimi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.