Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Dut İpten Atkı Nasıl Yapılır

Klasik düz iplerden sıkılanlar için yeni bir alternatif olan dut ipleri kimi yerde ponpon ip ya da koza ip olarak geçiyor. Özellikle atkı yapımında çok rağbet gören iplerin kullanılışı ise çok kolay oluyor. Klasik bir örgü biçimiyle gayet farklı bir görünüm yaratabilir, tarzınıza farklılık katabilirsiniz.

Dut İpten Atkı Nasıl Yapılır?

5-6 numara kalınlıkta şiş ve tercih ettiğiniz renkte 2 yumak dut ipi iş görmektedir. İpin dut kısımları yatay konumda olacak şekilde 7-8 ilmekle örgüye başlayın. Burada asıl önemli şey, örme işleminde dut kısımlarının aralarındaki ipin kullanılmasıdır.

Bu şekilde hem dut kısımlar yatay durur hem de örgü işlemi kolaylıkla son bulur. İp bitene kadar dilerseniz haroşa örün, dilerseniz ipin bir kısmından atkının kısa kenarlarından sarkan saçaklar yapın.  Saçakların aynı boyda olacağı gibi farklı boyda olanları da makuldür.

Dilerseniz saçakların ucuna aynı ipten tığ işi ile çiçek motifleri de örüp ekleyebilirsiniz. Bunun için de ilmek alınıp 1 zincir çektikten sonra ilk dut atlanıp, yine zincir çekildikten sonra 3 dut tamamlanmış olduğundan, 4.duttaki ilmek ile en baş ilmek birleştirilir böylece çiçek motifi oluşmuş olur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.