Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Dantel peçetelik nasıl yapılır

Annelerimizden, anneannelerimizden kalan dantel örtüleri dantel peçeteli yapımı ile değerlendirilebilir. Bunun için çeşitli yollar vardır. Öncelikle peçeteye uygun olacağı için kare bir dantel örtü seçilmelidir. Dantellerin dört bir yanından kutu şeklini alacak şekilde dikilir ve kolaya batırılıp istenilen şekilde sertleşmesi sağlanır.

Kullanılacak malzemeler: Dantel örtü, kola, kutu, balon, tutkal, iğne, iplik, makas.

Bir diğer yol ise renkli bir kare kutunun dış yüzüne renksiz tutkal sürülüp dantel örtünün üzerine konarak alt kısmı yapışır. Daha sonra danteller kenarından kaldırılarak yan yüzeyler yapıştırılır. Renkli kutunun üzerine beyaz peçete yapıştırılması dantelin belirgin olmasını sağlayacaktır.

Son olarak balon yardımıyla dantel peçetelik yapılabilir. Balonun üst kısmı kesilerek içi boş karton bir kutu balonun içine sokulur. Balon kutuyu tamamen ve gergince kaplamış olur. Balonun artan üst kısımları makasla kesilir. Kaplanmış balonun alt ve yan kısımlarına renksiz tutkal sürülür. Daha sonra üzeri dantel örtüyle kaplanır. Kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra önce kutu çıkarılır. Daha sonra balonu yavaşça dantelden ayırarak tamamen dantelden peçetelik yapılmış olur.

Dantel peçetelik nasıl yapılır

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.