Tığ İşi Motifli Siyah Bluz

Kapı Süsü Yapımı

Tığ ile Bebek Patiği Nasıl Örülür

Örgü Terlik Yapımı

Amasya yeni iğne oyaları

İğne oyası pek çok kadın tarafında tercih edilen şık örgü materyalleridir. Yapımı ise oldukça zahmetlidir ve ustalık gerektirir. Usta ellerde yapılan iğne oyaları motiflerini daha net gösterir ve kullanıldığı yerde işliği ve zarafeti ile dikkat çeker. İğne oyası yapan hanımlar genellikle yaptıkları oyaları satarak bütçelerine destek olurlar. Farklı model ve motif arayışı içerisinde olan hanımlar için son dönemde internet ise oldukça fayda sağlamıştır. Bu sayede bir birinden farklı modellere ulaşmak kolay bir hal almıştır.

İğne oyası motifleri yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Sizler için bu yazımızda Amasya iğne oyası modellerine yer veriyoruz.

Amasya iğne oyası modelleri irili ufaklı çiçek motiflerinden oluşmaktadır. Papatya ve lalelerin çoğunlukta olduğu modeller kadınlar tarafından genellikle yazmaların kenarlarını süslemek için kullanılır. Amasya bölgesinde iğne oyalarında hâkim olan renk ise kırmızıdır. Özellikle kırmızı laleler en dikkat çeken modeller arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra yeşil ve mor renkleri de sık sık kullanılmaktadır. Özellikle papatyalarda bu renkler oldukça hâkimdir.

Amasya yeni iğne oyaları

Amasya yeni iğne oyaları 2

Amasya yeni iğne oyaları 3

Amasya yeni iğne oyaları 4

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.